February 17, 1975
Canoe Racing
Duke Kahanamoku Race Champions
Brant Ackerman
Milton Beamer
Mark Buck
Tom Conner
Keone Downing
Mike Lemes
Bill Mowat
Marshall Rosa
Tuck Siegfried
Dad Center Race Champions
Laurie Cundall
Tracy Haworth
Heidi Hemmings
Jill Maguire
Lynn Mason
Maile Morgan
Kristy Muller
Moira Scully
Stephany Sofos
Outstanding Achievement State Champions
Senior Men
Brant Ackerman
Mark Buck
Tom Conner
Mike Lemes
Bill Mowat
Marshall Rosa
Junior Men
Bruce Ames
Doug Bechert
Roger Cundall
Hugh Foster
Kimo Hugho
Tuck Siegfried
Boys 18
Walter Guild
Rick Lemke
Robbie Muller
Jay Pynchon
Alan Rosehill
Jay West
Girls 15
Diane Guild
Mary Fox
Lisa Livingston
Malia Mullahey
Tracy Phillips
Robyn Rodby
Girls 17
Tracy Haworth
Julie Hendrickson
Charlene Martin
Lynn Mason
Nina Rodrigues
Eva Segovia
Outstanding Canoe Paddlers
Marshall Rosa 1973
Bill Bright 1974
Mountainball
1974 League Champions
Henry Ayau
Stu Brissette
Mike Buck
Colin Chock
Bernie Eilerts
Bill Erickson
Bill Head
H. Hutchings
Archie Kaaua
Bill Kilcoyne
G. Modlin
Dave Pierson
Bob Rediske
Dave Shoji
Terry Stoddard
Danny West
Paddleboard
State Champions
Dale Hope, Stock Division, Diamond Head Paddle
Mike Fox, Malibu Division, Diamond Head Paddle
Outstanding Achievement
Dale Hope, Stock Division, Diamond Head Paddle
Club Champion
Dale Hope
Running
Club Running Plaque
1,000 Miles
Bruce Ames
Bob Anderson
Kimo Austin
Evarts Fox
Gil Halpern
Heidi Hemmings
Dave Hendrickson
Anne Hogan
Bob Kashare
Mary Muirhead
Jan Newhart
Don Park
Sue Stricklin
Gene Sontag
Jim Wheeless
Bill Wilson
Olympic Club Marathon Champions
Bob Anderson
Bill Brooks
Gil Halpern
Pat Halpern
Bill Head
Fred Hemmings Jr.
Bill Kilcoyne
Mike McMahon
Jan Newhart
Don Parker
Jack Scaff
Gene Sontag
Jack Stanford
Sue Stricklin
Jim Wheeless
Gaylord Wilcox
Sailing
Club Champions
George McPheeters, Scorpion Class
Leith Anderson, Hobie Cat class
Doheny Award
Leith Anderson, Outstanding Sailor for 1974
Softball – Girls
Eve Anderson
Nanci Ballentyne
Suzanne Chuckovich
Pam Crane
Laurie Cundall
Jill Fagothey
Tracy Haworth
Heidi Hemmings
Karen Howard
Gay McGee
Muffy Perry
Keanuenue Rochlen
Michele St. John
Stephany Sofos
Virginia Vandling
Marcie Woodruff
Coaches: Dave Pierson, Archie Kaaua, Bill Head
Surfing
Club Champions
Cindy Stehouwer, Keiki Champion
Marc Haine, Boys Champion
Robbie Muller, Junior Men Champion
Dave Rochlen, Senior Men Champion
Kimo Austin, Makule Champion
Evie Black, Women’s Champion
Fred Hemmings Jr. & Leslie Keith, Tandem Champions
Special Award
Jack Shipley, Surfing Judge
OCC Outstanding Surfer
Evie Black
Canoe Surfing
Club Champions
Fred Hemmings Jr., Eduardo Arena, Eva Segovia
Swimming
Outstanding Achievement
Frank Walton, National Champion, Masters Division, 65-69, including two National Records, 100-yard backstroke, 1:21.6 and 200-yard backstroke, 3:12.4
Lloyd Osborne, National Champion, Masters Division, 65-69, including ten National Records, 50-yard freestyle, :29.4; 100-yard freestyle, 1:06.75; 200-yard freestyle, 2:30; 500-yard freestyle, 6:52:55; 1650-yard freestyle, 24:32.03; 50-meter freestyle :33.0; 100-meter freestyle 1:14.06; 200-meter freestyle, 2:xx; 400-meter freestyle, 6:07.5; 1500-meter freestyle, 25:18.1.
Volleyball
Club Champions
Kainoa Downing & Jay Anderson, Junior Men
Lindy Vivas & Julie Morgan, Women
Dennis Berg & Kainoa Downing, Junior-Senior
Dennis Berg & Linda Vivas, Kane-Wahine
Tom Haine & Jon Stanley, Men
State Doubles Champions
Marilyn Haine & Miki McFadden, Women’s Doubles
Dodge Parker & Charlie Jenkins, Men’s Doubles
Tom Haine & Dennis Berg, Indoor A Doubles
Tom Haine & Jon Stanley, Indoor AA Doubles
Six Man Indoor AA Volleyball State Champions
Tom Arnott
Chris Crabb
Tony Crabb
Tom Davidson
Jon Haneberg
Charlie Jenkins
Tom Madison
Chris McLachlin
Dave Shoji
Larry Woodruff
Outstanding Achievement
Tony Crabb, AAU Nationals, All Tournament Honorable Mention
Chris Crabb, USVBA Nationals, All American Honorable Mention
Charlie Jenkins, USVBA Nationals, All American Honorable Mention
Mike McMahon, Senior Division, 2nd Team
Peter Balding, Senior Division, Honorable Mention
Outstanding Achievement Volleyball 1974
Tom Haine, OCC Men’s Doubles Champion; Hawaii State Indoor A Champion; Hawaii State Indoor AA Champion; All American First Team, Senior Division, USVBA nationals
Joan Osborne, National Champion, Masters Division, 55-59 age group with a National Record of 1:40 in the 100-yard breastroke.