Paddling
Kanaka Ikaika #9
Outrigger Zone State Championships
April 6, 2019
Long Course: Waimanalo to Kaimana 19 Miles
Pat Dolan, 1st Overall, 1st M30-39, SS1, 2:23:48
Tuarongo Cowan, 2nd, M19-29, OC1, 2:32.31
Harrison Deisroth, 1st, M Jr, OC1, 2:34:37
Travis Grant, 2nd, M30-39, OC1, 2:36:35
Karel Tresnak Jr., 5th, M30-39, OC1, 2:40:24
Kaihe Chong, 6th, M19-29, OC1, 2:41:24
James Morris, 2nd, M Jr., OC1, 2:46:34
Christian Bradley, M19-29, OC1, 2:49:22
Victor Bovino Agostini, M40-49, OC1, 2:51:39
Hobey Moss, 3rd, Jr. M, OC1, 2:51:57
Cory Nakamura, M30-39, OC1, 2:52:44
Donna Kahakui, 1st, W50-56,OC1, 2:56:50
Bronson Kekaualua-Napoleon, M19-29, OC1, 2:57:10
Aukina Hunt, 4th, M. Jr., OC1, 3:01:07
Zachary Ingram, 5th, M Jr., OC1, 3:03:15
Nahoku Keala, 2nd, W19-29, OC1, 3:04:09
Anella Borges, 3rd, W30-39, OC1, 3:11:45
Aulani Hall, 4th, W30-39, OC1, 3:13:46
Vinny Ako, M Jr., OC1, 3:19:55
Liat Portner, W30-39, OC1, 3:34:06
Short Course – Hawaii Kai to Portlock to Kaimana, 10.5 Miles
Geoff Graf, 2nd, M57-63, SS1, 1:21:46
John Wacker, M50-56, SS1, 1:25:08
Kekai Delmendo, 1st, M Jr., OC1, 1:25:24
Jack Maurer, 2nd, M Jr., OC1, 1:26:47
Twain Newhart, 4th, M57-63, OC1, 1:31:30
Paula Crabb, 1st, W64-69, OC1, 1:31:54
Kaya Lee, 1st, W Jr., OC1, 1:35:38
Kiani Yost, 2nd, W Jr., OC1, 1:36:28
Kahala Schneider, W19-29, OC1, 1:37:27
Diego Hancock, OC1, M Jr., 1:39:19
Emma Daniel, W Jr., OC1, 1:39:22
Yael Van Delden, W Jr., OC1, 1:40:42
Gaylord Wilcox, M 70+, OC1, 1;41:25
Hayden Brown, W Jr., OC1, 1:47:41
Peter Balding III, 1st, Prone 12′ PB, 1:47:48
HCRA’s IVG World Distance Qualifier Race for the V-1
April 7, 2019 Sand Island
Tuarongo Cowan, 2nd, Open, 0:51:10
Bronson Napoleon, 6th, Open, 0:54:10
Harrison Deisroth, 1st, Junior, 0:57:14
James Morris, 2nd, Junior 0:58:18
Kekai Delmendo, 3rd, Junior, 0:58:31
Aukina Hunt, 4th, Junior, 0:59:27
Donna Kahakui, 1st, Masters W 50, 1:02:26
2019 PAA Kaiwi Relay
April 20, 2019 – Kaluakoi to Magic Island, 40 Miles
Pat Dolan-Kai Bartlett, 1st Overall, 1st M18-39, OC1, 4:18:30
Tuarongo Cowan-Harrison Deisroth, 2nd, M18-39, OC1, 4:20:44
Travis Grant-Matt Crowley, 5th, M18-39, OC1, 4:29:07
Kaihe Chong-Bronson Napoleon, 8th, M18-39, OC1, 4:36:23
Christian Bradley-Mario Mausio, 10th, M18-39, OC1, 4:37:11
Hunter Pflueger-James Morris, 1st, M Jr-Adult, OC1, 4:38:57
Tapa Worthington-Kea Paiaina, M40-49, 4:40:38
Hobey Moss-Aukina Hunt, 1st, M Jr., 4:55:08
Indar Lange-Sean Kaawa, M18-39, OC1, 4:55:30
Vinny Ako-Kaimana Gomes-Kekai Delmendo-Grant Hogan-Jack Kilpatrick-Nathan Kane-Nick Steiner, M Jr., OC2 (6), 4:57:03
Aulani Hall-Nakoa Gumapac-Marjorie Kahookele-Willy Pea, OC2 Mixed, 4:57:35
Gabriel El Hajji-Zachary Ingram-Jack Mauer-Diego Hancock, Ryder Swanson, Kobey Damon, Blaize Nourrie, M Jr., OC2 (6), 5:08:29
Heinere Itchner, Antonio Miranda, OC1, M18-39, 5:09:11
Jon Chee-Kai Binney-Isaac Blake-Stryder Garrett-Seth Allen-Sebastian Ako-Cooper Beall, M Jr., OC2 (6), 5:20:45
Micah Pedersen, Keawe Pedersen, Kawaihoa Loui, Cole Jones, Merrick Hemmings, Kea Dwight,M Jr., OC2 (6) 5:25:34
Emma Daniel-Sophia Marsen-Zoe Stenger-Marisa Kuriyama-Serefina Truglio-Kaya Lee, OC2(6), W Jr., 5:59:14
Ariana Hunt-Kiani Yost-Tehina Kahikina-Olivia Wedemayer-Sky Ross-Hi’e Loui, OC2 (6), W Jr., 6:15:27
Hayden Brown-Amelia Moody-Kela Totherow-Eliza Lewis-Malia Winter-Mahina Cole, OC2 (6), W Jr., DNF
Swimming
Waikiki Swim Club Fin Swim & Biathlon
April 6, 2019 Ala Moana Beach Park
Sandie Easton, 1st, Women, :27:25
Volleyball
AVP First Junior Beach Volleyball Tournament
April 21, 2019
Hie Loui and Kamaluhia Garcia, 1st, Girls 14
Kassidy Chun and Emi Erickson, 1st, Girls 16
Jaclyn Matias and Ella Connor, 1st, Girls 18