Regatta Record: 1 First Place, 2 Second Places, 1 Third Place, 2 Fourth Places, 2 Fifth Places
Undefeated Crews: None
State Championship Crews: 6
Regatta Events: 36
Clement D. Paiaina Regatta
June 4, 2000 Keehi Lagoon
AA Division (17+ Crews): 1. Kailua, 66. 2. Lanikai, 64. 3. Hui Nalu, 58. 4. Hui Lanakila, 48. 5. Outrigger, 43. 6. Healani, 27. 7. Keahiakahoe, 19. 8. Waikiki Surf, 17.
Winning OCC Crews
Girls 14 (1/4 mile): Kai Bourne, Jennifer Van Lier Ribbink, Amy Lawson, Avery Cavanah, Elizabeth Stams, 2:08.37.
Boys 14 (1/4 mile): Robby Field, Jay Loui, Kyle Morgan, Darragh O’Carroll, Cutter Rolles, Peter Van Lier Ribbink, 1:50.69.
Boys 18 (1 mile): Arist Dewolff, Mark Egesdal, Noah Gibson, Ryan MacLaughlin, Keoni Williams, Wakey Mist, 7:44.19.
Senior Masters Men (1/2 mile): Brant Ackerman, Tom Arnott, Pokii Vaughan, Bill Mowat, Chris Crabb, Aka Hemmings, 3:48.94.
Golden Masters Men (1/2 mile): Tay Perry, Chris McKenzie, Joseph Dubiel, Tom Merrill, Bruce Ames, George Pray, 4:02.20.
Special Race (1/4 mile): Martin Mozley, Sally Torkildson, Jamie Cook, Alicia Arnott, Justin Ohama, Brett Bechert, 2:23.66.
King Kamehameha Day Regatta
June 11, 2000 Kailua Beach Park
AA Division 17+ Crews: 1. Kailua, 70. 2. Lanikai, 63. 3. Hui Lanakila, 61. 4. Hui Nalu, 51. 5. Outrigger, 31. 6. Healani, 29.
Winning OCC Crews
Girls 14 (l/4 mile): Elizabeth Stams, Jennifer Tokin, Kai Bourne, Halli Van Lier Ribbink, Amy Lawson, Alicia Amott, 2:16.29.
Boys 14 (1/4 Mile): Peter Van Lier Ribbink, Kyle Morgan, Jay Loui, Robby Field, Darragh O’Carrol, Cutter Rolles, 1:53.1.
Golden Masters Women (1/2 mile) Diane Stowell, Ann Cundall, Ruby Ifversen, Carol Cook, Barbra Bryan, Keanuenue Rochlen, 4:52.94.
Leeward Kai Regatta
June 18, 2000 Nanakuli Beach Park
AA Division: 1. Lanikai, 75. 2. Kailua, 65. 3. Hui Nalu, 48. 4. (Tie) Outrigger Canoe Club and Hui Lanakila, 43. 6. Healani, 22.
Winning OCC Crews
Boys 14 (1/4 mile): Peter Van Lier Ribbink, Kyle Morgan, Robby Field, Jay Loui, Sonny Sinclair, Darragh O’Carroll, 1 :48.81.
Girls 14 (1/4 mile): Halli Van Lier Ribbink, Jennifer Tokin, Alicia Arnott, Kai Bourne, Elizabeth Starns, Amy Lawson, 1:58.34.
Masters Women 54 (1/2 mile): Diane Stowell, Ann Cundall, Patricia Mowat, Ululani Friese, Barbara Bryan, Keanuenue Rochlen, 5:21.50.
Waimanalo Regatta
June 25, 2000 Waimanalo Beach Park
AA Division: 1. Kailua, 78. 2. Lanikai, 69. 3. Hui Nalu, 54. 4. Outrigger, 46. 5. Hui Lanakila, 44. 6. Healani, 7.
Winning OCC Crews
Girls 14 (1/4 mile): Halli Van Lier Ribbink, Jennifer Tokin, Ali Rigg, Kai Bourne, Sally Torkildson, Amy Lawson, 2:03.41.
Boys 14 (1/4 mile): Peter Van Lier Ribbink, Cutter Rolles, Robby Field, Jay Loui, Sonny Sinclair, Brett Bechert, 1:51.11.
Walter J. Macfarlane Memorial Canoe Regatta
July 4, 2000 Waikiki Beach
AA Division: 1. Lanikai Canoe Club 71. 2. Outrigger Canoe Club 67. 3. Hui Lanakila Canoe Club 57. 4. Kailua Canoe Club 44. 5. Hui Nalu Canoe Club 38.
Boys 12 (1/4 mile) Wallace Drew, Lozada Kirkland, Jacob Jenkins, Austin Kino, Parker Rolles, Jimmy Austin, 1:46.98.
Boys 16 (1/2 mile): Matt Moore, Adam Dornbush, Andy Cavanah, Ryan Tamura, Jared Watumull, Walter Guild, 3:56.72.
Freshmen Women (1 mile): Tia Ferguson, Ann Marie Mizuno, Christina Hoffman, Sasha MacNaughton, Tiare Larsen, Marc Haine, 8:42.35.
Senior Women (1 1/2 miles): Mary Smolenski, Brooke Berrington, Lisa Livingston, Patricia Nagatani, Kisi Haine, Marc Haine, 13:01.04.
Women 35 (1 mile): Paula Crabb, Susan Heitzman, Laurie Lawson, Genie Kincaid, Nau Kamalii, Jimmy Austin, 8:29.93.
Men 35 (1 mile): Karl Heyer IV, Marc Haine, Walter Guild, Bill Bright, Scott Rolles, Aka Hemmings, 6:45.81.
John D. Kaupiko Regatta
July 16, 2000 • Keehi Lagoon
AA Division: 1. Outrigger 67. 2. Lanikai 66. 3. Hui Nalu 54. 4. Hui Lanakila 53. 5. Kailua 51. 6. Healani 22.
Winning OCC Crews
Girls 14 (1/4 mile): Amy Lawson, Jennifer Tokin, Ali Rigg, Avery Cavanah, Sally Torkildson, Halli Van Lier Ribbink, 2:12.11.
Boys 14 ( 1/4 mile): Peter Van Lier Ribbink, Cutter Rolles, Jay Loui, Robby Field, Kyle Morgan, Darragh O’Carroll, 1:56.57.
Boys 18 (1 mile): Noah Gibson, Keoni Williams, Ryan MacLaughlin, Mark Egesdal, Jon Mizuno, Billy Lawson, 7:34.54.
Novice A Men (1 mile): Rick Hobson, Bill Lawson, Ryan Haneberg, Bret Chuckovich, Alan Dowsett, Jimmy Steiner, 7:30.91.
Freshmen Women (1 mile): Tia Ferguson, Ann Marie Mizuno, Sasha MacNaughton, Christina Hoffman, Brooke Berrington, Heather Moore, 8:50.90.
Men 45 (1/2 mile): Bill Danford, John Mounts, Juvie Coito, Tom Arnott, Mike Schwinn, Aka Hemmings, 3:48.53.
OHCRA Championship Regatta
July 23, 2000 • Keehi Lagoon
AA Division: 1. Kailua 64. 2. Outrigger 62. 3. Lanikai 61. 4. Hui Nalu 59. 5. Hui Lanakila 45.
Winning OCC Crews
Boys 14 (1/4 mile): Peter Van Lier Ribbink, Cutter Rolles, Jay Loui, Robby Field, Will Egesdal, Darragh O’Carroll, 1:57.67.
Girls 14 (1/4 mile): Kai Bourne, Jennifer Tokin, Avery Cavanah, Halli Van Lier Ribbink, Ali Rigg, Amy Lawson, 2:07.69.
Boys 16 (1/2 mile): Ross O’Carroll, Jedd Chang, Andy Cavanah, Adam Dornbush, Matt Moore, Scott Bright, 3:55.84.
Novice A Men (1 mile): Rick Hobson, Bill Lawson, Ryan Haneberg, Bret Chuckovich, Steve Torkildson, Alan Dowsett, 7:3 1.08.
Mixed Novice (1/4 mile): Lindsay Berrington, Nohea Rochlen, Vien Schwinn, John Wilbur, George Puder, Jaren Hancock, 2:03.77.
Men 35 (1 mile): Karl Heyer IV, Bill Bright, Walter Guild, Marc Haine, Courtney Seto, Scott Rolles, 7:11.73.
Women 45 (1/2 mile) Diane Stowell, Ann Cundall, Patty Mowat, Patsy Sheehan, Carol Cook, Keanuenue Rochlen, 4:39.03.
Mixed 40 (1/2 mile): Katy Bourne, Patricia Nagatani, Paula Crabb, Scott Rolles, Marc Haine, Courtney Seto, 3:46.17.
HCRA State Championships
August 5, 2000 Keehi Lagoon
AAA Division: 1. Lanikai 295. 2. Kailua 278. 3. Outrigger and Hawaiian 266 (tied).
Winning OCC Crews
Girls 14 (1/4 mile): Ali Rigg, Halli Van Lier Ribbink, Kai Bourne, Avery Cavanah, Jen Tokin, Amy Lawson, 2:13.45
Boys 14 (1/4 mile): Peter Van Lier Ribbink, Cutter Rolles, Jay Loui, Robby Field, Will Egesdal, Darragh O’Carroll, 1:53.11.
Girls 16 (1/2 mile): Sarah Field, Tiare Salassa, Nani Loui, Erin Larsen, Chelsea Converse, Kelsey Rigg, 4:31.10.
Boys 16 (1/2 mile): Jedd Chang, Adam Dornbush, Ross O’Carroll, Andy Cavanah, Matt Moore, Scott Bright, 3:57.90.
Women 53 ( 1/2 mile): Ann Cundall, Patsy Mowat, Susan Heitzman, Carol Cook, Barbara Bryan, Keanuenue Rochlen, 5:00.68.
Men 35 ( 1 mile): Courtney Seto, Marc Haine, Walter Guild, Bill Bright, Scott Rolles, Karl Heyer IV, 7:42.23.